webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

KDU-ČSL a IKDP vyhlašují soutěž pro mladé: Vize ČR 2050

22.2.2017 - PRAHA [Institut pro křesťansko-demokratickou politiku]
Institut pro křesťansko-demokratickou politiku ve spolupráci s KDU-ČSL vyhlašuje soutěž pro mladé lidi do 30 let, jejíž absolutní vítěz může získat až 40.000 Kč. Téma je: Jak chcete, aby Česká republika vypadala v roce 2050? Uzávěrka prací je 16. dubna 2017.

Dvoufázová obnova má pozitivní vliv na budoucí stabilitu lesa

22.2.2017 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Pro obnovu lesa poničeného přírodními živly je velice vhodný alternativní způsob pěstování, tzv. dvoufázová obnova. Spočívá v principu využití přípravných dřevin, které postupně upraví málo příznivé růstové podmínky a následně umožní snazší vnášení cílových dřevin. Rychlý růst přípravných dřevin v mládí i schopnost odrůstat v podmínkách kalamitních holin zajišťuje vytvoření porostního zápoje, a tím vytvoření příznivějších růstových podmínek, do kterých může být vnášena cílová dřevina v časovém odstupu.

Výstava v centru Prahy přibližuje velké kopytníky v rezervaci u Milovic a Benátek

22.2.2017 - [Česká krajina]
Výstava fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ je ode dneška přístupná veřejnosti v centru Prahy. Ve výstavních prostorách Stavební spořitelny České spořitelny ve Vinohradské ulici číslo 180, kde se včera odpoledne konala slavnostní vernisáž, se představují velkoformátové snímky zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů z rezervace, která se nachází v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou.

Před Sněmovnou se dnes sešlo na 400 lidí. Byli svědky předání občanské výzvy pro záchranu NP poslancům. Podepsalo ji už 47 000 občanů

21.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Dnes symbolicky za pět minut dvanáct se sešlo přes Poslaneckou sněmovnou Parlamentu na 400 lidí, aby se zúčastnili předání výzvy www.zachranmenarodniparky.cz. Za pouhé čtyři týdny ji podepsalo 47 000 lidí a denně přibývají tisíce dalších. Dalších více než 62 tisíc lidí dosud podpořilo dlouhodobou petici "Za dobrý zákon o Národním parku Šumava". Poslanecká sněmovna by měla o novele zákona o národních parcích hlasovat znovu dnes odpoledne.

Čtyři stovky akademiků včetně rektorů vysokých škol a předsedy AV, desítky organizací a 45 500 lidí žádá poslance, aby dnes potvrdili svůj návrh zákona o národních parcích a odmítli ničivou verzi Senátu

21.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Razantní odmítnutí vědců, kulturních osobností i veřejnosti vyvolal návrh zákona o národních parcích přijatý před měsícem Senátem. Stovky akademiků, desítky domácích i zahraničních organizací a 45 500 občanů vyzvalo poslankyně a poslance, aby v dnešním hlasování odmítli nekompetentní a destruktivní senátní novelu a potvrdili svůj dřívější návrh zákona. Přijetí senátního zákona by podkopalo ochranu nejcennějších klenotů naší přírody. Z národních parků by zbyl jenom název.

„Musíme to uklidit!' zní od ochránců přírody

20.2.2017 - BRNO [Ekosmák o.s.]
Organizátoři dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko spouští novou soutěž s označováním míst, které je třeba uklidit. Soutěž proběhne na Instagramu. Účastníci, kteří poukáží na místa vhodná k úklidu, mohou vyhrát kompaktní fotoaparát. Vyfocená místa budou inspirací pro dobrovolnické úklidy. Na registraci úklidů je nyní pravý čas.

16. ročník Festivalu ProTibet

18.2.2017 - OSTRAVA [MOST, o.p.s.]
Besedy s buddhistickým mnichem, neobyčejná filmová promítání, sypání pískové mandaly nebo přednášky, to vše nabídne Festival ProTibet. Smyslem letošního ročníku je podpořit malé buddhistické mnišky studující v klášteře Kowang. Peníze ze vstupného jsou určeny na zlepšení kvality jejich vzdělání.

Senátní verze zákona s novými pravidly pro národní parky pravomoci obcí neposiluje, spíše naopak, odhalili právníci Univerzity Karlovy

17.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl: "Analýza senátního návrhu změn v novele zákona o ochraně přírody, kterou z vlastního popudu udělala Katedra práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy, potvrdila, že by schválení senátního návrhu vedlo k významnému oslabení ochrany přírody, k degradaci národních parků a že by vyvolalo úplný zmatek v péči o tyto perly našeho přírodního bohatství. Ukazuje také, že ve skutečnosti nijak nezlepšuje postavení obcí, v některých případech jej dokonce zhoršuje."

Katedra práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy vyzývá poslance a poslankyně k účinné ochraně českých národních parků cestou přijetí jejich původního znění novely zákona o ochraně přírody a krajiny

17.2.2017 - PRAHA [Katedra práva životního prostředí PF UK]
Na poslankyně a poslance Parlamentu ČR se obrátil proděkan a vedoucí Katedry práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy – prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. s odborným právním stanoviskem k různým verzím novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla pro fungování národních parků.

Ochránci přírody evropských zemí se zastali českých národních parků

17.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, BirdLife Europe and Central Asia, Nadace pro divokou přírodu Aevis]
Mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife Europe and Central Asia i všechny významné nevládní organizace zabývající se ochranu přírody ze sousedního Slovenska poslaly zdvořilý apel našim poslancům, aby nedopustili ohrožení českých národních parků změnami v novele zákona o ochraně přírody, které v lednu navrhl Senát [1].

Europoslanci udělali váhavý krůček ke spravedlivějšímu zpoplatnění skleníkových plynů. To by omezilo i smog

15.2.2017 - BRUSEL [Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis]
Evropský parlament dnes schválil návrh na několik změn v pravidlech obchodování s emisními povolenkami v Evropské unii. Pokud budou změny schváleny i členskými státy, směřují ke snížení počtu přebytečných povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů a tím k alespoň mírnému růstu jejich ceny na trhu [1]. Změny by podpořily odklon evropské ekonomiky od fosilních paliv, jež jsou systémovou příčinou smogu, který tento rok nebývale sužuje Česko a mnoho dalších států EU.

Nabídka PC kurzů pro osoby se zdravotním postižením

15.2.2017 - PRAHA [Svaz tělesně postižených v České republice z. s.]
Svaz tělesně postižených nabízí lidem se zdravotním postižením účast na PC kurzech zdarma. Kurzy začínají 21. a 22. února 2017.

Mapy ohrožení smrkových porostů suchem pomohou rozpoznat rizikové oblasti

15.2.2017 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Jako rámcový podklad pro poskytování podpory pro obnovu porostů kalamitně poškozených suchem slouží mapy, které zpracovali experti z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Mapy ohrožení smrkových porostů vznikly na základě podkladů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Každým rokem budou aktualizovány.

Skoro polovina obyvatel podporuje stavbu obecních větrných elektráren. Jen třetina je proti. Výsledky nového průzkumu veřejného mínění

14.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Skoro polovina obyvatel podporuje stavbu větrných elektráren, do kterých dostanou místní obce možnost se zapojit, ukázal čerstvý výzkum veřejného mínění [1] [2]. Jen zhruba třetina lidí se zapojením obcí do takových projektů nesouhlasí. Třetina obyvatel si navíc myslí, že možnost zapojit se do takových projektů by měli - vedle obcí - dostat i občané žijící v okolí plánovaných větrných elektráren.

Reakce na změny v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny

13.2.2017 - PRAHA [Českobratrská církev evangelická]
Návrh zákona o ochraně přírody a krajiny podle změn, které navrhli v lednu senátoři, povede k vyprázdnění pojmu „národní park“, varuje poradní odbor Českobratrské církve evangelické pro otázky životního prostředí.

Veletrh úspor energie (Energiesparmesse) – tři veletrhy v jednom

13.2.2017 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Ve stejný čas, na stejném místě a s jednou vstupenkou můžete navštívit tři veletrhy současně: největší rakouský stavební veletrh, veletrh koupelen a sanity a veletrh vytápění a energie, pokud přijedete do hornorakouského Welsu, kde se ve dnech 1. – 5. března koná Veletrh úspor energie. V letošním roce se brány Energiesparmesse, kterými každoročně projde kolem sta tisíc návštěvníků, otevřou již po dvaatřicáté.

Obdoba Trumpem zrušené úmluvy TPP, kanadsko-unijní CETA, budí kontroverze v Evropském parlamentu

13.2.2017 - PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
15. února 2017 bude na plénu Evropského parlamentu hlasováno o kontroverzní úmluvě CETA, které má komplexně nastavit pravidla pro obchod a investice mezi EU a Kanadou. Nezvykle rychlé projednávání CETA provází zásadně rozdílná stanoviska výborů, odpor více než 2100 obcí a samospráv z celé EU, ústavní stížnosti na CETA v Kanadě a Německu a masivní občanské apely na europoslance, aby CETA nepřijímali.

Vědci vyzývají poslance, aby odmítli neprofesionalitu Senátu a podpořili vlastní verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny

13.2.2017 - PRAHA [Vědci pro Šumavu]
Stovky českých vědeckých pracovníků, 180 čelních představitelů vysokých škol, profesorů či docentů, 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností, i 4 bývalí ministři životního prostředí se sjednotili k podpoře výzvy adresované poslancům. Cílem je odmítnutí senátního pozměňovacího návrhu novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Senátní návrh podle vědců zcela obrací smysl novely, ochranu přírody vážně ohrožuje a vrací v této oblasti Českou republiku o několik desetiletí zpět.

V Horních Počernicích běží ekologické programy pro školy

13.2.2017 - Praha [Ekomum]
Ekomum pořádá ekologicko-výchovný program pro mateřské a základní školy, kde děti poznávají své nejbližší okolí a učí se ho chránit.

Přehlídka jaderných nápadníků končí bez okouzlení

10.2.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Výsledky končící série schůzek české delegace vedené jaderným zmocněncem Jánem Štullerem s potenciálními dodavateli nových jaderných bloků neznáme. Při pohledu na vizitky zájemců lze ovšem soudit, že nadšení české strany nevyvolali. Západní firmy, které se dostaly na pokraj bankrotu, konsorcium s nevyzkoušeným projektem a neprůhlední zástupci východních mocností. Všichni uchazeči stojí za podrobnější pohled.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!