webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Vlk, sražený nedávno na dálnici D1, přišel až z Karpat

24.3.2017 - JIHLAVA [Hnutí DUHA, AOPK ČR a Univerzita Karlova]
Vlk, kterého počátkem března zabilo auto na dálnici D1 na Jihlavsku [1], pocházel překvapivě z Karpat. Prokázaly to genetické analýzy jeho tkáně. Zvíře tak pravděpodobně urazilo z místa svého narození několik set kilometrů. U vlků se můžeme s mnohasetkilometrovými přesuny setkat zejména u mladých samců, kteří hledají nové teritorium. To byl zřejmě i případ zvířete usmrceného na Vysočině. Zjara jsou dlouhé přesuny vlků nejčastější.

Nový ministr Jiří Havlíček by měl nastavit kormidlo k modernizaci ekonomiky

23.3.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Premiér Bohuslav Sobotka se dnes s prezidentem republiky Milošem Zemanem dohodl, že na uvolněné místo ministra průmyslu a obchodu nastoupí dosavadní náměstek Jiří Havlíček.

ČR má snížit skleníkové emise o 80 %. Příští vláda připraví antifosilní zákon. Vláda dnes schválila Politiku ochrany klimatu

22.3.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Calla, Care ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Greenpeace, Klimatická koalice a Veronica]
Česká republika bude směřovat ke snížení emisí skleníkových plynů o 80 % do roku 2050 (oproti roku 1990), příští vláda připraví antifosilní zákon, dojde k zavírání zastaralých uhelných elektráren a rozvoji obnovitelných zdrojů. To jsou stěžejní úkoly státu k naplnění Politiky ochrany klimatu v ČR, kterou dnes schválila vláda.

Vlivy dvou silnic u Okříšek budou podrobně vyhodnoceny

22.3.2017 - [Děti Země]
Krajský úřad v Jihlavě uznal připomínky Dětí Země a místních občanů

Brontosauři na jaře pomáhají ve velkém. Otevírají nepřístupná místa i nové možnosti dobrovolnictví

21.3.2017 - Brno [Hnutí Brontosaurus]
Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus připravili rozmanitou nabídku jarních víkendových akcí. Účastníci si na nich mohou projít jeskyně Moravského krasu, prozkoumat funkcionalistickou vilu Stiassni nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to být syrským uprchlíkem. Při tom všem pomohou přírodě, památkám i lidem.

Úklidové akce pomáhají chránit vodu

21.3.2017 - Brno [Ekosmák o.s.]
K dnešnímu Světovému dni vody se hlásí i organizátoři dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidové akce se budou konat přímo z lodí na více než desítce velkých českých řek a na dalších stovkách míst i v jejich okolí. Celkem je již zaregistrováno na 1 500 úklidů. Jednou z prvních letošních akcí se stal úklid na palubě české lodi La Grace.

Příroda: Nejlepší lék pro zdraví, říkají lékaři i psychologové. Dnes je Mezinárodní den lesů

21.3.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Svět dnes slaví Mezinárodní den lesů [1]. Ovšem ne každý, ať už u nás či za našimi hranicemi, má ve svém okolí přístup k přírodě a lesům. To zvyšuje riziko zdravotních a psychických problémů a tím prohlubuje nerovnost ve společnosti.

Raději ve své kůži než v kožichu, vyzývají celebrity

20.3.2017 - Plzeň [Svoboda zvířat]
Přední hvězdy českého showbyznysu se nechaly nafotit pro novou kampaň Ve své kůži, kterou dnes spouští organizace Svoboda zvířat. Jejím cílem je podpořit novelu zákona, která zakáže kožešinové farmy v ČR. Zapojit se může i široká veřejnost.

Na Toulcově dvoře v Praze zavládne v sobotu tma

20.3.2017 - Praha [Toulcův dvůr, z.s.]
Každoroční mezinárodní akce Hodina Země zavedl Světový fond na ochranu přírody. Pořádá se vždy poslední sobotu v březnu a jejím úkolem je upozornit na změny klimatu. Ti, již chtějí podpořit tento happening, se na hodinu vnoří do tmy. Tak tomu bude i na Toulcově dvoře ve středisku ekologické výchovy v Praze. V letošním roce je stanovena na sobotu 25. března.

Vláda chystá bič na neziskovky, politickým stranám zákon přihraje peníze

20.3.2017 - PRAHA [Strana zelených]
Kvůli tomu, aby se velké parlamentní strany dostaly k milionům pro své politické instituty, chystá vláda nadměrnou administrativní zátěž pro neziskové organizace. “Zákon o statusu veřejné prospěšnosti, který chtějí poslanci zrychleně schválit, bude znamenat možnost státu šikanovat nepohodlné spolky. Původně měl prospět neziskovému sektoru, ten jej ale v této podobě odmítá. Naopak jej potřebují politické strany, aby mohly financovat své politické think-tanky z veřejných peněz,” uvedl místopředseda Zelených Michal Berg.

Nedej se plus: Dálnice za každou cenu

19.3.2017 - [Děti Země]
Ekologický pořad ČT2 Nedej se už potřetí připomíná, jak se v ČR nekvalitě naplánovala, povolovala, projektovala a stavěla dálnice D8 přes CHKO České středohoří, tentokrát na příkladu ujíždějící estakády Prackovice, ačkoliv bylo dopředu známé, že se nachází v sesuvném území a s vysokou hladinou podzemní vody. Děti Země navrhovaly toto území minout dlouhým tunelem, ale marně.

Číslo týdne: 23,5. Tolik procent celosvětové výroby elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů. Dynamicky roste především výkon větrných a solárních elektráren. Jaderná anergie vyrábí jen 11 procent a stagnuje

17.3.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Plných 23,5 procent celosvětové výroby elektřiny pokryly v roce 2015 obnovitelné zdroje. Nejvýznamnější, zhruba tříčtvrtinový, podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mají stále vodní elektrárny, ale rychle rostoucí větrná a solární energetika se prosazuje rok za rokem výrazněji. Pro srovnání podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zůstává v posledních letech na úrovni 10,7 %. Vyplývá to z letošního vydání publikace REthinking Energy vydané mezinárodní agenturou IRENA (International Renewable Energy Agency) [1].

Navržené metody hospodaření ve smrkových porostech reagují na změnu klimatu

16.3.2017 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Adaptace na změnu klimatu je v současnosti velmi aktuálním tématem a přirozeně se nevyhýbá ani lesnímu hospodářství, které na měnící se podmínky životního prostředí musí účinně reagovat. Proto vědečtí pracovníci z České zemědělské univerzity v Praze, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. a Vojenských lesů a statků, s. p. zpracovali metodické postupy, které se věnují adaptaci smrkových porostů na změnu klimatu s cílem snížení škod a podpory produkční funkce.

Silný střet zájmů zpochybňuje dnešní rozhodnutí Evropské agentury pro chemické látky o glyfosátu

15.3.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) právě zveřejnila své stanovisko, podle kterého nemusí být glyfosát - účinná složka nejpoužívanějších herbicidů - označen jako karcinogenní [1]. Tento závěr je v rozporu se závěrem Světové zdravotnické organizace, která označila glyfosát na základě veřejně dostupných studií za pravděpodobně karcinogenní v březnu roku 2015.

Europoslanci výraznou většinou podpořili prevenci a recyklaci odpadů i oběhové hospodářství. Je to jasný signál pro nový odpadový zákon. Ministr Brabec by měl v Radě EU podpořit evropský trend

15.3.2017 - BRUSEL [Hnutí DUHA]
Evropský parlament včera odpoledne výraznou většinou schválil balíček pro oběhové hospodářství - změnu šesti směrnic týkajících se nakládání s odpady. Europoslanci dali jasnou zprávu pro změnu nakládání s odpady v Evropské unii.

Děti Země potřetí žalují kácení dřevin pro odstavné nádraží

15.3.2017 - [Děti Země]
Spor o rozsahu náhradní výsadby trvá v Brně již deset let

Sociální klinika startuje benefiční šňůru přednášek a kurzů pro veřejnost s názvem „Magie vztahů“

15.3.2017 - PRAHA [Sociální klinika]
Sociální klinika startuje sbírku Magie vztahů, šňůru přednášek a workshopů na podporu dostupné terapie v České republice. Kurzy povedou spříznění terapeuti a terapeutky. Zájemci a zájemkyně z řad široké veřejnosti si budou moci zvolit, v jaké výši uhradí vstupné, a tím přispějí na provoz Sociální kliniky. Vybranou částku dále navýší Nadační fond pomoci Karla Janečka zlatým řezem, tedy násobkem 1,618. Workshopy proběhnou v Praze od 5. dubna do 25. června 2017.

Obce i jednotlivci se hlásí k ochraně klimatu. Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky.

14.3.2017 - Brno [Ekologický institut Veronica]
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, letos přivítá svůj desátý ročník. Během této akce, obce vypínají své veřejné osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasínají světla ve svých bytech. Dávají tím najevo svou podporu ochraně životního prostředí. Hodina Země se koná 25. března od 20:30 a v České republice se k ní už přihlásily první desítky obcí.

Obce i jednotlivci se hlásí k ochraně klimatu. Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky.

14.3.2017 - Brno [Ekologický institut Veronica]
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, letos přivítá svůj desátý ročník. Během této akce, obce vypínají své veřejné osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasínají světla ve svých bytech. Dávají tím najevo svou podporu ochraně životního prostředí. Hodina Země se koná 25. března od 20:30 a v České republice se k ní už přihlásily první desítky obcí.

Jak učit ekologickou výchovu prožitkem?

14.3.2017 - Praha [Ekomum]
To se dozví účastníci semináře, jenž pořádá Ekomum 8. dubna 2017 pro pedagogy MŠ a ZŠ. Povede jej ředitelka Střediska ekologické výchovy SEVER Lenka Hronešová, která účastníky vezme do terénu okolo Horních Počernic.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!