webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Navzdory veřejnosti i vědcům bude registrace nebezpečného glyfosátu dočasně prodloužena. Hnutí DUHA vyzývá ministry, aby jeho používání omezili už nyní

29.6.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Evropská komise prodlouží registraci glyfosátu na dalších 18 měsíců. Včera o tom informoval evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis [1]. K prodloužení licence dojde navzdory tomu, že další použití nebezpečného herbicidu nezískalo dostatečnou podporu členských států, přes silný odpor veřejnosti i fakt, že glyfosát byl označen za pravděpodobně rakovinotvornou látku.

ERÚ by měl lépe hájit zájmy spotřebitelů a ne velkých energetik. Zítra skončí příběh nové tarifní struktury

29.6.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Zítra skončí veřejný konzultační proces, který vyhlásil v lednu Energetický regulační úřad (ERÚ) souběžně s návrhem nových elektrických tarifů. Nechvalně proslulý návrh založený na skokovém nárůstu paušálních plateb za distribuci elektřiny však nakonec na nátlak odborné i laické veřejnosti skončil v koši. Zvýhodňoval totiž plýtvání na úkor úspor a samovýroby elektřiny a hrozilo, že zdraží elektřinu miliónům domácností i podnikatelů s nízkou spotřebou.

Skauti pořádají nejvíce táborů v Česku. Letos na nich léto stráví téměř 30 tisíc kluků a holek

27.6.2016 - Olomouc [Junák - český skaut, okres Olomouc, z. s.]
Skautské dobrodružství letos opět děti zažijí na více než tisícovce táborů po celé zemi. Se zvyšujícím se zájmem o skauting roste také počet dětí, které se letního skautského tábora účastní. Stejně jako v průběhu roku ve skautském oddíle se i na táboře učí zejména samostatnosti, spolupráci v partě kamarádů, orientaci v přírodě či třeba vaření. A čeká je samozřejmě spousta her.

Vánoční jedličky v květináči do celé republiky

27.6.2016 - Brno [Ekologický institut Veronica]
Ekologický institut Veronica dnes vydal manuál, jak uspořádat prodej a výsadbu vánočních jedliček v květináči. Cílem je rozšířit akci i do dalších částí České republiky. Doposud totiž prodej probíhal jen v Brně a blízkém okolí. Projekt vánočních stromků v květináči nabízí šetrnější alternativu ke stromkům řezaným, tedy takovým, které skončí po Vánocích u popelnic. Ekologický institut Veronica již nyní vyzývá zájemce z dalších míst, aby se do akce pustili na vlastní pěst. Protože se jedná o organizačně náročný projekt, s přípravami je nutné začít již teď v létě. Manuál zájemcům pomůže s prvními kroky.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají v sociálním zemědělství

24.6.2016 - Nová Ves nad Popelkou [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Sociálně terapeutické centrum Tábor letos poprvé přivítá skupinu mezinárodních dobrovolníků. Ve dnech 3. – 17. 7. 2016 do Nové Vsi nad Popelkou zavítá osm mladých lidí z Maďarska, Španělska, Ruska, Srbska, Turecka i Jihokorejské republiky, aby pomohli v hospodářství Nadace Tábor. Projekt je organizován ve spolupráci s českou dobrovolnickou organizací INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Členské státy definitivně neschválily ani dočasnou regulaci glyfosátu. Povolení pro glyfosát může nyní vydat Evropská komise sama

24.6.2016 - BRUSEL [Hnutí DUHA]
Odvolací výbor Evropské komise sestávající z členských států dnes nepodpořil schválení dočasné registrace nebezpečného glyfosátu na dalších 12-18 měsíců. Výbor o věci rozhodoval po několika neúspěšných pokusech Komise prosadit další registraci této látky. Prodloužení licence nezískalo v minulosti ani nyní dostatečnou podporu členských států - proti hlasovala Malta a Francie, pro nehlasovalo ani Německo, Itálie, Rakousko a další země. Česká republika návrh podpořila.

EU pomáhá zdravému prostředí a přírodě. Je čas ji hájit společně, bez ohledu na dílčí neshody

24.6.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
V reakci na výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie upozornilo Hnutí DUHA, že případný krach celého evropského projektu by zkomplikoval zlepšování životního prostředí a ochranu přírody. Členství v EU přineslo zlepšení kvality života Čechů a Češek a lepší ochranu našeho přírodního dědictví.

Letní číslo Fóra ochrany přírody se týká rybníků

23.6.2016 - PRAHA [Fórum ochrany přírody]
Právě vyšlo letní číslo časopisu Fórum ochrany přírody 3/2016, jehož hlavním tématem jsou tentokrát rybníky.

Nová vládní politika ochrany klimatu omezí plýtvání uhlím. V pomoci ohroženým zemím se zvládáním klimatických změn však selhává

22.6.2016 - PRAHA [Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Klimatická koalice]
Vláda dnes vzala na vědomí strategický dokument ministra životního prostředí Richarda Brabce s názvem Politika ochrany klimatu ČR. Obsahuje úkoly pro ministry a úřady, jejichž splnění má snížit spotřebu fosilních paliv a emise skleníkových plynů.

Pražské děti zachytily své zážitky s netopýry v literární a výtvarné soutěži

22.6.2016 - Praha 1 [Česká společnost pro ochranu netopýrů]

Přes 250 dětí z pražských škol se zapojilo do soutěže, kterou v jarních měsících vyhlásila Česká společnost pro ochranu netopýrů v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou. Svoje zážitky na téma „Jak jsem potkal netopýry“ ztvárnily děti formou obrázků, vyprávění a básniček. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům proběhne ve čtvrtek 23. června ve Stanici přírodovědců DDM Hlavního města Prahy.

Domov pokojného stáří Kamenná otevře společně s Lipkou novou terapeutickou zahradu

22.6.2016 - Brno [Lipka]
Principy zahradní terapie se stále častěji úspěšně využívají ve zdravotnictví, tato metoda však nachází své místo také v sociálních službách. Své o tom vědí v Domově pokojného stáří Kamenná, kde bude 29. června slavnostně otevřena terapeutická zahrada, kterou zde pomohlo vytvořit školské zařízení Lipka. Lipka navíc představí nový prototyp pojízdného záhonu, tzv. floramobil, určený pro seniory trvale upoutané na lůžko.

Opuštěný vápencový lom ochránci přeměnili na žabí ráj a vybavili vyhlídkou pro návštěvníky

21.6.2016 - PRAHA [ČSOP a NET4GAS]
Ochránci přírody dnes slavnostně otevřeli dříve zanedbaný vápencový lom v Jinošovském údolí u Vlašimi. Vytvořili zde nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu. Jedná se již o třináctou lokalitu ve Středočeském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, celkem již sedmdesátou pátou v ČR.

Žáci navrhují: chytřejší opatření pro životní prostředí města

20.6.2016 - PRAHA [01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.]
Mikroklima okolí školy - projekt, do kterého se zapojilo ve školním roce 2015/2016 celkem 15 pražských základních škol a víceletých gymnázií, končí. Pomocí terénních měření a pokusů žáci druhého stupně zkoumali stav životního prostředí v problematických lokalitách v okolí svých škol. Nyní navrhují opatření, která by je mohla zlepšit.

Na tábor pro děti s autismem přijedou pomoct dobrovolníci z různých koutů Evropy

17.6.2016 - JIZBICE [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Ve dnech 27. 6. až 11. 7. 2016 budou v Jizbicích na Nymbursku šestým rokem pomáhat dobrovolníci z cizích zemí. Za pomoci českých asistentů se budou podílet na realizaci letního tábora pro děti s autismem a jinak zdravotně postižené. Zahraniční dobrovolníci přijedou do Česka v rámci mezinárodního dobrovolnického projektu fungujícího pod záštitou INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Café Nová galerie má ambice stát se prostorem nejen výtvarníkům zaslíbeným. Láká na kávu i umělecké disputace

17.6.2016 - PRAHA [Nová galerie]
Nová galerie rozšiřuje své služby. Ve svých prostorách na adrese Balbínova 26 otevírá novou kavárnu, která se kromě příjemného posezení při návštěvě výstav stane i prostorem pro setkávání umělců, sběratelů či zájemců o umění z řad široké veřejnosti. Slavnostní zahájení je naplánováno na pátek 24. června od 18 hodin a v rámci večera vystoupí i kapela Swing Pigs.

Ženy, které poskytují sexuální služby, se setkávají s násilím a nekorektním jednáním ze strany policie a strážníků. Situaci by pomohly řešit zóny tolerance

16.6.2016 - PRAHA [ROZKOŠ bez RIZIKA]
Žádost o úplatek, poskytnutí sexuální služby zdarma, rasistické urážky, vyhrožování zadržením na služebně, fyzické násilí, ponižující jednání, tyto a mnoho dalších podob má násilí a nekorektní chování ze strany policie a strážníků, s nímž se setkávají ženy poskytující placené sexuální služby. Na současný stav ukazuje výzkum organizací ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R) a Spolek Ulice Plzeň, které ženám nabízí sociální a zdravotní služby. Alespoň část problému by pomohly vyřešit zóny tolerance, které existují například v sousedním Německu nebo Rakousku.

Šetřit a vyrábět elektřinu se musí vyplácet. Ekologové diskutovali v Brně s šéfy ERÚ. Návrh elektrických tarifů nesmí poškodit šetrné domácnosti

16.6.2016 - BRNO [Hnutí DUHA]
S předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou přišli v Brně o nových tarifech elektřiny včera večer diskutovat dobrovolníci a sympatizanti Hnutí DUHA. Návrh tarifů by neměl poškodit domácnosti s malou spotřebou. Naopak by měl motivovat k šetření elektřinou a její samovýrobě. Veřejný konzultační proces, který předsedkyně ERÚ k novým tarifům vyhlásila, končí za dva týdny.

Nová výuková laboratoř se bude zabývat technologií CCS

16.6.2016 - Brno [Masarykova univerzita]
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity vybudovala výukovou laboratoř zaměřenou na shromažďování a předávání informací o technologii zachycování a ukládání CO2. Laboratoř vznikla díky projektu hrazenému z Norských fondů, na kterém se podíleli také odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Diplomky a bakalářky opět soutěží o 10 000 korun

16.6.2016 - BRNO [Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, příspěvková organizace]
Nebezpečné chemické látky, chránění živočichové, architektonické studie, fenomén zahrádkaření anebo studie politických procesů při ustanovení CHKO – vzdálená témata i obory propojuje to, že se týkají životního prostředí v Jihomoravském kraji. Právě takto zaměřené závěrečné práce mohou studenti přihlásit do 30. června do již XIV. ročníku Soutěže diplomových prací.

Slavnostní otevření a posvěcení nového pravoslavného chrámu Svatého Filareta Nového Vyznavače v Praze

16.6.2016 - TŘEŠŤ [Orthodoxia Christiana o. p. s.]
V sobotu 2.7. bude v novém pravoslavném chrámě na adrese Kováků 18 (Praha 5 - Smíchov) správce moravské eparchie Řecké pravoslavné starostylní církve, vladyka Kliment gardikijský, sloužit obřad otevření a malého posvěcení chrámu, po kterém bude následovat večerní bohoslužba. Následující den v neděli 3.7. se bude podle řeckého typikonu sloužit jitřní bohoslužba, následovaná archijerejskou svatou liturgií.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!