webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Poslanci odhlasovali nová pravidla pro národní parky. Zakázali v nich rozprodávat státní pozemky. Divoká příroda bude převažovat - jen neřekli kdy. Ministr a ředitelé nesmí otálet s jejich ochranou

2.12.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Poslanci dnes schválili nová pravidla pro české národní parky. Nastavili přesná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Jasně deklarovaným posláním národních parků bude nyní ochrana divoké přírody na více než polovině území každého z nich. V zákoně ale chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých národních parcích dosaženo. Chybí i minimální rozlohy území divoké přírody, pod jejichž hranici nesmí být divoká příroda zmenšena. To znamená, že i některá z dnešních nejcennějších území národních parků by mohla ztratit ochranu.

Napomáhejte vlastní výrobě elektřiny. Evropská komise představila novou směrnici o popoře obnovitelných zdrojů

30.11.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Evropská komise dnes představila návrh novelizované Směrnice o podpoře využití energie z obnovitelných zdrojů jako součást energetického balíčku [1]. Ve srovnání s dosavadní směrnicí návrh neurčuje, jak se mají členské státy podílet na naplnění závazného celoevropského cíle určeného v energetické strategii: dosáhnout 27 % podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2030 [2]. Členské státy mají své cíle navrhnout samy v rámci národních klimaticko-energetických plánů, směrnice obsahuje řadu pravidel a doporučení.

ŘSD ČR již tři roky tají účelnost výdajů za dálnici D8

30.11.2016 - [Děti Země]
Děti Země vyhrály soudní spor o utajování informací za práci externích advokátů

Fotopast přinesla první důkaz o rozmnožování rysa ostrovida v českých Novohradských horách

30.11.2016 - VŠENORY [ALKA Wildlife]
Fotopast, kterou vědci nainstalovali na české straně Novohradských hor, zachytila rysí kočku Jiskru se dvěma koťaty. Tato unikátní fotografie, získaná organizací ALKA Wildlife v rámci dlouhodobého monitoringu rysa ostrovida, je prvním důkazem o rozmnožování rysa v českých Novohradských horách.

Právě vychází manuál, jak založit KPZ

30.11.2016 - PRAHA []
Chcete mít čerstvé potraviny? Zajímá vás, co všechno ovlivňujete svým nákupem potravin? Založte si kápézetku. V příručce Zapoj se do KPZ najdete podrobný návod, jak na to.

Jihočeský kraj a Horní Rakousko – máme k sobě blízko, chceme i nadále spolupracovat

29.11.2016 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Jihočeši a Hornorakušané mají k sobě blízko nejen jako dva sousední regiony, ale i mentalitou. To bylo mimo jiné konstatováno na jednání valné hromady spolku Energy Centre České Budějovice (ECČB), která se konala 28. listopadu v Českých Budějovicích. Na jednání se sešli zemský rada Horního Rakouska, člen hornorakouské vlády, Dr. Michael Strugl s náměstkem primátora Českých Budějovic, Ing. Petrem Holickým a vedoucím odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje, Ing. Lubošem Průchou. Dále se valné hromady zúčastnili zástupci Jihočeské hospodářské komory, Svazu měst a obcí Jihočeského kraje, České komory autorizovaných inženýrů a techniků, společnosti E.ON a dalších organizací.

Potvrzeno. Ministerstvo životního prostředí posvětilo plány krajů skládkovat a pálit většinu komunálních odpadů i v roce 2025 Evropě navzdory

29.11.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Dvě třetiny komunálních odpadů z ČR končí zbytečně na skládkách a ve spalovnách [1]. Nová analýza Hnutí DUHA zjistila, že ministerstvo životního prostředí krajům schválilo plány nakládání s odpady, podle kterých má i v roce 2025 na skládkách a ve spalovnách končit většina komunálních odpadů. Závazek vysoké recyklace z programového prohlášení vlády by tím byl definitivně pohřben.

TZ First Lego League

28.11.2016 - PRAHA [Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy]
V sobotu 3. prosince proběhne v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy na Karlínském náměstí od 8.00 pražské kolo již jedenáctého ročníku celosvětové robotické a přírodovědně zaměřené soutěže FIRST LEGO League. Soutěž, jejímž hlavním organizátorem je Stanice techniků DDM hl. m. Prahy, je určená pro 3-10členné týmy dětí ve věku od 10 do 16 let.

Sysli na vinici se šíří. Známku získali i vinaři z Hnanic

28.11.2016 - HNANICE [ALKA Wildlife a MŽP ČR]
Čtyři vinařství z Hnanic dnes budou oceněna zlatou známkou Sysli na vinici. Tu získávají vinaři za to, že na svých vinicích vytváří vhodné prostředí pro sysla obecného. Osud tohoto dnes kriticky ohroženého druhu závisí právě na způsobu hospodaření na vinicích. Nákupem vína se zlatou známku „Sysli na vinici“ mohou lidé podpořit vinaře, kteří syslům pomáhají.

Sběr hliníku a dalších kovů na Toulcově dvoře obnoven

28.11.2016 - Praha [Toulcův dvůr, z.s.]
Na třídění plastů i papíru si už většina z nás zvykla. Umělé láhve vhazujeme do žlutého kontejneru, krabice od pizzy zase do modrého. Věděli jste, že podobným způsobem můžete ale třídit i víčka od jogurtů, obaly od paštik či konzervy od luncheon meatu?

Na pražském hradě byl letos podruhé vyhlášen sociální podnik roku

28.11.2016 - PRAHA [P3 - People, Planet, Profit, o.p.s.]
Na slavnostním večeru ve Španělském sále Pražského hradu byly 22. listopadu oceněny nejlepší firmy a organizace v programech Národní ceny kvality ČR, Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj a dalších programech v oblasti kvality. Letos podruhé získal jednu z cen za společenskou odpovědnost sociální podnik. Je jím Ergtep, družstvo invalidů, kterému byla předána cena na Pražském hradě. Na druhém místě se umístilo Fair & Bio družstvo, třetí místo získalo nakladatelství Pasparta Publishing, s.r.o.

Sysli na vinici se šíří. Známku získali i vinaři z Hnanic

28.11.2016 - Lidéřovice [ALKA Wildlife, o.p.s.]
Čtyři vinařství z Hnanic dnes budou oceněna zlatou známkou Sysli na vinici. Tu získávají vinaři za to, že na svých vinicích vytváří vhodné prostředí pro sysla obecného. Osud tohoto dnes kriticky ohroženého druhu závisí právě na způsobu hospodaření na vinicích. Nákupem vína se zlatou známku „Sysli na vinici“ mohou lidé podpořit vinaře, kteří syslům pomáhají.

Téma Otázek Václava Moravce: Dálnice v pohybu (D8)

27.11.2016 - [Děti Země]
Diskuse na ČT24 dne 27.11.2016 o příčinách sesuvu na dálnici D8 v Českém středohoří a o systémových a věcných neřešených problémech přípravy a výstavby dálnice ze strany Ředitelství silnic a dálnic ČR s pracovníkem Geofyzikálního ústavu AV geologem Vladimírem Cajzem a s Miroslavou Pošvářovou z nadačního fondu Stínové ŘSD. Generální ředitel ŘSD ČR Jan Kroupa odmítl na diskusi přijít.

Snaha o nadhodnotu

27.11.2016 - VRCHLABÍ [SMO Krkonoše]
Krkonoše – svazek měst a obcí je koordinátorem iniciativy, která postupnými kroky povede ke vzniku podkladu pro konzultaci se Správou Krkonošského národního parku při tvorbě Plánu péče.

Mokřadní učebna v Jihlavě otevřena

27.11.2016 - Jihlava [Mokřady - ochrana a management]
Nová přírodní učebna zaměřená na mokřady byla pro veřejnost otevřena ve čtvrtek 24. listopadu 2016 u rybníka Kalvárie v Jihlavě. Slavnostního přestřižení pásky se ujali náměstek primátora Ing. Jaromír Kalina a zástupkyně Nadace Partnerství Ing. Zuzana Šeptunová.

Ekonomice se daří, znečištění neroste. Zato lesy churaví a dál plýtváme energií i odpady. Vláda v pondělí projedná Zprávu o životním prostředí ČR

25.11.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2015, kterou v pondělí projedná vláda, ukazuje, že české ekonomice včetně průmyslu se může dařit, i když dlouhodobě nezvyšuje spotřebu energie a znečištění. Stále vysoká závislost na fosilních palivech (například zastaralé uhelné elektrárny, automobilismus - zejména naftové motory či domácí kotle na uhlí) však nadále zatěžuje obyvatele zejména škodlivým prachem a rakovinotvornými látkami. Ani v dalších oblastech životního prostředí není znát výraznější trend ke zlepšení. Chybí dobré zákony a stát stanovuje jen nízké či žádné cíle pro zlepšení jeho kvality.

Blíží se Mezinárodní den dobrovolníků, slavíme ho přes třicet let

25.11.2016 - PRAHA [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Letos je tomu 31 let, kdy Organizace spojených národů ustanovila 5. prosinec jako Mezinárodní den dobrovolníků. Jeho cílem je celosvětově upozorňovat společnost na práci dobrovolníků a jejich význam. V České republice existuje celá řada organizací, které se aktivně a úspěšně podílejí na šíření významu dobrovolnické práce. INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) patří mezi ně. Na české dobrovolnické scéně působí 25 let.

Ukažte se ve své kůži! vyzývají ochránci zvířat

25.11.2016 - Praha [Svoboda zvířat]
Při příležitosti dnešního Světového dne bez kožešin spustila organizace Svoboda zvířat novou kampaň s názvem Ve své kůži. V rámci ní vyzývají ochránci zvířat veřejnost, aby vyjádřila svůj nesouhlas s kožešinovou módou prostřednictvím fotky hashtagu #vesvekuzi napsaného na vlastním těle.

TZ Mikuláš v Karlínském Spektru

24.11.2016 - PRAHA [Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy]
Jako každý rok navštíví i letos 4. prosince od 14 do 18 hodin Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy Mikuláš.

Číslo týdne: 6. Šest ze sedmi států G7 končí s uhelnou energetikou, nově se přidala Francie. ČR stále nemá plán, jak se škodlivých elektráren zbavit

24.11.2016 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Šest ze sedmi států skupiny G7, tedy ekonomicky nejsilnějších zemí světa, zastavilo rozvoj uhelné energetiky. Naopak mají připraveny plány na kompletní útlum uhelných elektráren nebo je ve velkém zavírají [1]. Jedinou zemí skupiny G7, která plánuje výstavbu nových uhelných zdrojů, je Japonsko.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!