webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Lidovci a Starostové: Chceme nové technologie a decentralizovanou energetiku. Komentář k ekonomickým prioritám jejich koalice

21.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
"Chceme být konkurenceschopní v nových technologiích (chytrá auta, decentralizovaná energetika), upravíme legislativu a zajistíme potřebnou infrastrukturu," říká mimo jiné souhrn ekonomických priority KDU-ČSL a Starostů pro nadcházející parlamentní volby. Tato volební koalice včera jej zveřejnila večer [1].

Co Daniel Beneš zítra na valné hromadě nepoví: Každá rodina posílá ČEZu skryté dotace 2 600 korun ročně za zdraví poškozené starými uhelnými elektrárnami

20.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Na zítřejší valné hromadě ČEZu neřekne generální ředitel akcionářům ani občanům - kteří jsou prostřednictvím státu vlastníky 70 % strategické firmy - že účetnictví společnosti neobsahuje zásadní položku. Jedná se o asi 6,5 miliard korun, které poskytujeme ČEZu my všichni jako skryté dotace pro jeho zastaralé uhelné elektrárny Počerady, Mělník II a III a Dětmarovice [1]. To je 2600 Kč na průměrnou čtyřčlennou rodinu. Další miliardové škody samozřejmě způsobují i modernizované elektrárny a také teplárny.

ČSSD: "Státní lesy budou víc pro přírodu a lidi. Lidem zachováme práva spolurozhodovat o krajině." O nich však budou poslanci ČSSD rozhodovat už za týden při hlasování Sněmovny o stavebním zákonu. Hnutí DUHA hodnotí nový volební program ČSSD

19.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
"Prosadíme nový přístup k péči o lesy, které budou silnější a odolnější díky návratu k původnímu druhovému složení. Změníme obchodní model státních lesů, aby více odpovídal jejich významu pro přírodu i venkovské oblasti a vedl také k vyšším výnosům pro stát." Tak zní velmi pozitivní bod z volebního programu ČSSD, který v sobotu strana zveřejnila [1].

O uhlí realisticky. O uranu moc optimisticky. O obnovitelných zdrojích pesimisticky. Vláda schválila Surovinovou politiku ČR

14.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Calla a Zelený kruh]
Vláda dnes schválením Surovinové politiky ČR znovu potvrdila zachování limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA a celkový ústup od využívání hnědého uhlí jako hlavní energetické suroviny. Zásoby uhlí před limity mají být využity co nejefektivněji, aby se zabránilo plýtvání. Oproti původním snahám ministerstva průmyslu prosadit opakované posuzování limitů těžby je tento přístup realističtější a navazuje na schválenou Státní energetickou koncepci. Ta říká, že roční spotřeba hnědého uhlí klesne během dvaceti let o 70 procent [1].

Polský Bělověžský prales kácejí harvestory. K ochraně klenotu evropské divočiny nenásilnou občanskou blokádou se přidali i Češky a Češi

13.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Neporušené části polského Bělověžského pralesa chráněného jako Světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO jsou v těchto dnech těženy harvestory [1]. Dnes se do občanské nenásilné blokády těžby zapojila skupina devíti Češek a Čechů. Nenásilnou blokádu také oficiálně podpořilo Hnutí DUHA.

Stavební řízení pro D1 u Hvězdonic se po roce odblokovalo

12.6.2017 - [Děti Země]
Ministerstvo dopravy svou nečinností porušovalo zákon

Špinavý vzduch zabíjí v ČR dvacetkrát víc lidí než autonehody. Před konferencí Světové zdravotnícké organizace v Ostravě představily ekologické organizace návrhy na jeho vyčištění

12.6.2017 - OSTRAVA [Hnutí DUHA, Čisté nebe a Frank Bold]
Změna "kotlíkových dotací", která by odstranila staré kotle a kamna na uhlí, vyšší poplatky pro velké znečišťovatele, závazný plán odstavování uhelných elektráren, zvýšení a rozšíření mýtného pro automobilovou nákladní dopravu a posílení pravomocí měst při regulaci dopravy při smogových situacích. To jsou hlavní kroky k čistšímu ovzduší, které dnes zveřejnily ekologické organizace na tiskové konferenci v Ostravě před zahájením mezinárodní ministerské konference Světové zdravotnické organizace (WHO) o životním prostředí a zdraví. Návrhy jsou přílohou tiskové zprávy.

Laureátem prestižní Ceny Josefa Vavrouška se stal Jaromír Bláha, dlouholetá tvář Hnutí DUHA. Oceněn byl za dlouhodobý přínos pro ochranu životního prostředí

8.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos pro ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj dnes vpodvečer převzal dlouholetý člen ekologické organizace Hnutí DUHA a expert na ochranu přírody a lesů Jaromír Bláha. Zařadil se tak mezi do společnosti takové dřívějších laureátů, kterými jsou bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal nebo Martin Bursík či vědci a akademici Josef Fanta, Hana Librová nebo Igor Míchal [1].

Schvalování kanálu u Přelouče stojí již dva roky na místě

8.6.2017 - [Děti Země]
Řízení o výjimce ze zákona zahájené v roce 2008 se přerušilo do května 2019

NSS bude řešit obchvat Břeclavi bez odkladného účinku

8.6.2017 - [Děti Země]
Rozsudek krajského soudu o zrušení kompenzačních opatření nadále platí

Sněmovna dala zelenou zákazu kožešinových farem!

7.6.2017 - Plzeň [Svoboda zvířat]
Poslanecká sněmovna dnes poslala do Senátu novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která navrhuje zákaz kožešinových farem v České republice. Při 3. čtení hlasovalo pro podporu zákazu 132 poslanců a poslankyň, proti bylo 9 a 20 se hlasování zdrželo.

Šance pro Bohuslava Sobotku a Pavla Bělobrádka splnit vládní závazek a nevylučovat občany z rozhodování. Tisíce lidí, desítky spolků i odborníci chtějí změnu novely stavebního zákona. Senát rozhodne zítra

6.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh]
Zásadním bodem zítřejší schůze Senátu bude hlasování o novele stavebního zákona. Poslanci totiž v dubnu schválili návrh na vyškrtnutí práva občanů připomínkovat svými spolky stavby a další průmyslové činnosti (např. těžbu) ve svém okolí. Senátoři zítra mohou vrátit do Sněmovny novelu s návrhem změn, které občanům práva zachovají. Novela v aktuálním znění neřeší základní vládní zadání - nezjednodušuje a nezrychluje povolovací řízení, jen vyloučila občany, kterým není lhostejné, v jakém prostředí žijí.

Překonají Brontosauři loňský rekord? Už za měsíc se začne odpočítávat 35 000 hodin

2.6.2017 - Brno [Hnutí Brontosaurus]
Minulý rok odpracovali dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus kousek přes 35 000 člověkohodin. I letos Brontosauři vyrazí zachraňovat orchideje, starat se o handicapovaná zvířata nebo značit turistické trasy na Ukrajině. Pro ty, kteří se chtějí k jednomu z největších dobrovolnických programů u nás připojit, je tu nabídku téměř 50 brontosauřích letních akcí.

Uzavírky skal z důvodu hnízdění i další podmínky je nutno respektovat!

2.6.2017 - PRAHA [Český horolezecký svaz]
Na území Krkonošského národního parku došlo k politováníhodné události - dosud neznámí lezci vyplašili při opakovaném lezení v nejpřísněji střežené zóně NP pár sokola stěhovavého, který v důsleku toho hnízdo opustil. Ředitel NP k tomu uvedl: "Neukáznění lezci letos připravili jednu pětinu krkonošských sokolů o šanci vyvést mladé. Takové chování na území národního parku je naprosto nepřijatelné".

Green growth needs you!

2.6.2017 - https://ec.europa.eu/commission/index_en [European Commission]
Since 2000 the green economy has been booming – creating 4.2 million new jobs – even during recession years. But recent evidence shows that the growth of green jobs is stagnating. With climate and circular economy goals in mind, it is clear we need to do more.

Jobs for a green future

2.6.2017 - Brussels [European Commission]
The green transition – we’ve all talked about it, but are we ready to make it happen? From the Paris Climate agreement to the Circular Economy Package - the targets are in place across the European Union that will help green our environment, economy and society, but we also need the skills that will deliver.

Ochrana klimatu pokračuje bez ohledu na postoj prezidenta USA

1.6.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA, Care, Greenpeace, Glopolis a Klimatická koalice]
Odstoupení USA od Pařížské klimatické dohody, které dnes oznámil prezident Donald Trump, začne platit až za čtyři roky a vůbec neznamená, že USA přestanou ve skutečnosti snižovat emise skleníkových plynů [1]. Ale je to bezesporu špatný signál pro mezinárodní spolupráci na ochraně klimatu.

Tvrzení prezidenta Zemana o vydírání jsou nepravdivá

1.6.2017 - [Děti Země]
Děti Země poslaly prezidentovi žádost o poskytnutí důkazů k jeho tvrzení

Mladí hudebníci, „Puzzliáda“, deskovky i geocaching na jednom místě – v Ostravském Landek Parku

1.6.2017 - Praha [Pionýr]
O víkendu 9. až 11. června bude v ostravském Landek Parku opravdu živo. V pátek odpoledne sem začnou přijíždět stovky pionýrů z celé republiky na RESET, tedy Republikové setkání pionýrských oddílů. Až do neděle je pro ně připravena spousta aktivit, z nichž některé může vyzkoušet i veřejnost. V sobotu 10. června tu navíc proběhne republikové finále Dětské Porty, což je součást otevřené kulturní soutěže Pionýrský Sedmikvítek. K vidění a slyšení budou desítky vystoupení dětí a mladých lidí v žánrech folk a country.

Od zítřka: Cílem národních parků bude i u nás svobodný vývoj přírody nejméně na polovině jejich území. Není však jasné kdy. Ministr a ředitelé NP musí brzy upřesnit nová pravidla

31.5.2017 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Od zítřka budou platit nová pravidla pro naše čtyři národní parky. Jejich jasně deklarovaným posláním se stává ochrana divoké přírody a jejího svobodného vývoje na víc než polovině území každého z nich. Je to běžným standardem všude ve světě. Národní parky takt chrání nejcennější přírodní ostrovy Země [1]. Pravidla péče o české národní parky změnila novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Sněmovna ji schválila po dvouapůlletých přípravách 4. dubna

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!