webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Ministr průmyslu otevírá cestu k potřebnému zvýšení poplatků z lithia či hnědého uhlí. Ekologické organizace vítají novelu horního zákona

19.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace vítají návrh novely horního zákona, která mimo jiné navrhuje zrušit nesystémové a pro stát nevýhodné pětileté moratorium na zvyšování poplatků z vytěženého nerostného bohatství. Naopak nedostatkem novely je, že nezvyšuje maximální možnou úroveň poplatku, kterou může vláda svým nařízením stanovit (dnes je to 10 %).

Vliv silnice I/13 do Dětřichova na Liberecku se musí upřesnit

15.3.2018 - [Děti Země]
Děti Země kritizují novou silnici z Krásné Studánky do Dětřichova

Už se ví, kdo jsou finalisté Evropské ceny za Naturu 2000 ročníku 2018! Hlasujte pro svého favorita!

14.3.2018 - BRUSEL [The EUROPARC Federation]
The European Commission's Natura 2000 Award recognises the time, dedication and efforts Europeans invested in nature protection within the Natura 2000 network of protected areas. The Award aims to raise awareness about Natura 2000 and the role it plays for safeguarding our natural heritage and in promoting social and economic wellbeing.

Poslanci ANO, ODS a STAN odmítli zrušení výjimek z ochrany ovzduší. MŽP zaujalo neutrální stanovisko. K návrhu má vzniknout pracovní skupina

14.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Poslanci ANO, ODS a STAN [1], kteří měli na dnešním jednání Výboru pro životní prostředí většinu, zařízli návrh na zrušení výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z uhelných elektráren [2]. Ten navrhla předsedkyně výboru Dana Bacarová (Piráti). Zrušení výjimek tento týden podpořila Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, lékaři, vědci a některé známé osobnosti [3].

Prezident Zeman se odmítá Dětem Země veřejně omluvit

13.3.2018 - [Děti Země]
Na žádosti o omluvu či o jednání nepřišla jediná reakce

Znečištění z uhelných elektráren má významné dopady, ukázal seminář ve Sněmovně. Zítra mohou poslanci dát šanci čistému ovzduší

13.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Nejnebezpečnější ultrajemný prach vzniká zejména druhotně z oxidů dusíku a oxidu siřičitého. Samotný oxid siřičitý má vliv i v současných malých koncentracích. S odkazem na moderní epidemiologické studie to uvedla severočeská lékařka a expertka na zdravotní dopady znečištění ovzduší MUDr. Eva Rychlíková, Ph.D. při dnešním odborném semináři "Ochrana ovzduší, legislativní rámec a praxe", který se konal pod záštitou předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Dany Balcarové (Piráti).

Svět se hlásí k ochraně klimatu. Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky

13.3.2018 - BRNO [ČSOP Veronica]
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, letos přivítá svůj jedenáctý ročník. Dne 24. března 2018, od 20.30 do 21.30 hodin, obce vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasnou světla ve svých bytech, firmy a podniky uspořádají veřejné vzdělávací či kulturní akce. Účastníci tak dají i letos najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou nám i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

Z téměř 1 800 fotografií jsou již známy nominace soutěže Czech Nature Photo

13.3.2018 - PRAHA [Czech Photo]
Mezinárodní odborná porota soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo vybrala z téměř 1 800 snímků nominace do celkem osmi základních kategorií. Kromě toho se nově soutěží v kategoriích Příroda v Praze a Nejlepší fotografie české přírody. Do soutěže se přihlásilo 252 českých a slovenských fotografů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v galerii Czech Photo Centre 19. dubna.

Počet zubrů v Česku poprvé od středověku překročil hranici sto kusů

13.3.2018 - Praha [Česká krajina]
Početní stavy ohrožených zubrů evropských v českých chovech dál rostou. Loni jejich počet poprvé v novodobé historii překročil symbolickou hranici sto kusů. „V českých chovech žilo k poslednímu dni roku 2017 celkem 106 zubrů,“ upřesnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která je v tuzemsku regionální kanceláří mezinárodní organizace European Bison Conservation Center (EBCC).

Děti z pražských školek nahlédnou do tajuplného světa netopýrů

12.3.2018 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Ve čtvrtek 15. března 2018 se v Praze uskuteční instruktážní seminář k výukovému programu „Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů“, připravenému kolektivem autorů z České společnosti pro ochranu netopýrů. Učitelé mateřských škol a lektoři ekocenter se tak podrobně seznámí se vzdělávacím materiálem, který dětem ve věku 3 – 7 let představuje zajímavý život létajících savců.

Lékaři, vědci a další známé osobnosti: Vyzýváme poslance, aby zajistili čisté ovzduší bez výjimek pro uhelné elektrárny

12.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Hnutí DUHA a Greenpeace vítají, že lékaři, vědci a další veřejně známé osobnosti podpořili myšlenku, aby uhelné elektrárny nemohly dostávat výjimky z nových limitů pro znečišťování ovzduší. Zákaz výjimek navrhuje skupina poslankyň a poslanců Výboru pro životní prostředí, který bude o návrhu hlasovat už tuto středu 14. března.

Děti z pražských školek nahlédnou do tajuplného světa netopýrů

12.3.2018 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Ve čtvrtek 15. března 2018 se v Praze uskuteční instruktážní seminář k výukovému programu „Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů“, připravenému kolektivem autorů z České společnosti pro ochranu netopýrů. Učitelé mateřských škol a lektoři ekocenter se tak podrobně seznámí se vzdělávacím materiálem, který dětem ve věku 3 – 7 let představuje zajímavý život létajících savců.

Strany se před volbami shodly na útlumu uhelných elektráren. Splní svoje sliby?

7.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Zelený kruh]
Většina nynějších parlamentních stran (disponující nyní dohromady 153 hlasy v poslanecké sněmovně) se před volbami shodla, že bude proti udělování výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z uhelných elektráren a/nebo bude prosazovat přímo útlum uhelných elektráren. Ukazují to výsledky vyhodnocení oficiálních odpovědí stran na sadu dotazů v anketě uspořádané asociací ekologických organizací Zelený kruh [1].

Nejčastější chyby při třídění odpadu

7.3.2018 - Praha [Pražské služby, a.s.]
V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i odpad, který do nich nepatří. K nejčastějším omylům při recyklaci patří třídění plat od vajec, krabic od pizzy nebo papírových kapesníčků. Pražanům dokážou pořádně zamotat hlavu i produkty ze specifických materiálů, mezi které se řadí polystyren, tlakové obaly od sprejů, zrcadla nebo vysloužilé pneumatiky. Následující manuál napoví, jak se vyvarovat nejčastějších přehmatů.

Velký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou Koukalovou

6.3.2018 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Do hlavního termínu celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zbývá přesně měsíc. Patronkou akce se stala pro letošek sportovkyně roku 2017 Gabriela Koukalová.

Využití dubů pro větší stabilitu lesů

6.3.2018 - Strnady [VÚLHM]
Duby v sobě skrývají vysoký potenciál, který může zvýšit šanci na adaptaci lesů v měnících se klimatických podmínkách. Dubové porosty tvoří nedílnou součást původní dřevinné skladby lesů v České republice a jsou přirozeně adaptovány na teplejší a sušší podmínky nižších vegetačních stupňů.

Kůň Převalského není jako mustang. I přes nejnovější objev vědců

6.3.2018 - Praha [Česká krajina]
Jen málokterou oblast lidského vědění změnil výzkum zaměřený na analýzu genů tak výrazně, jako naše znalosti o koních. Platí to i pro studii, kterou nedávno publikoval prestižní časopis Science o koních Převalského. Podle vědeckého výzkumu jsou totiž koně Převalského potomky zvířat, která byla před 5500 let domestikována takzvanou botajskou kulturou na území dnešního Kazachstánu, a poté uprchla ze zajetí zpět do volné přírody.

Domácnosti musí do čtyř let splnit limity pro znečišťování ovzduší, bez výjimek. Uhelné elektrárny se chtějí podobné povinnosti vyhnout

5.3.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Zatímco staré uhelné kotle v domácnostech musí skončit za 4 roky a už za necelé dva roky se na trh budou smět uvádět pouze nejčistší dostupné domácí kotle, uhelné elektrárny chtějí dostat úlevy, aby si nejlepší dostupné technologie kupovat nemusely. Další vlna smogu, která od pátku sužuje Česko a nadále pokračuje, však připomíná, že je nutné nad rámec dosud přijatých opatření řešit znečištění jak z domácností, tak i z uhelných elektráren. Aktuálně se o to snaží dva návrhy skupiny poslanců Výboru pro životní prostředí, o nichž bude výbor hlasovat příští středu.

Budeme mít liniový zákon?

4.3.2018 - [Děti Země]

Největší setkání dobrovolnických organizací. Do Brna přijede 170 zástupců z 50 zemí světa

2.3.2018 - BRNO [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
První březnový týden se do Brna sjede 170 zástupců organizací pracujících v oblasti mezinárodního dobrovolnictví. Na setkání s názvem "Alliance Technical Meeting" si delegáti z 50 zemí celého světa představí lokální dobrovolnické příležitosti a nabídku projektů, tzv. workcampů, na letošní rok.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!