webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Spolupráce Jihočeského kraje a Horního Rakouska v oblasti energetiky potvrzena

22.7.2021 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Ve středu 21.7.2021 se konala valná hromada Energy Centre České Budějovice, z.s. (ECČB), na které byl odsouhlasen pracovní program pro tento a příští rok a další dokumenty důležité pro realizaci přeshraničních projektů spolupráce a výměny mezi Jihočeským krajem a spolkovou zemí Horní Rakousko. Předsedou spolku je hornorakouský zemský rada pro hospodářství Markus Achleitner, místopředsedou spolku byl zvolen Mgr. František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje. Druhým místopředsedou je primátor města České Budějovice, Ing. Jiří Svoboda.

Česká veřejnost považuje změnu klimatu za závažný problém a chce, aby ho Česká republika řešila. Tápe však, jakým způsobem

22.7.2021 - BRNO [Masarykova univerzita v Brně]
Historické záplavy v Německu, tornádo na jižní Moravě, další zasedání české uhelné komise, balíček klimatických politik Evropské komise nebo blížící se zveřejnění nové zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu OSN – právě v tomto období přináší výzkumný tým Katedry environmetálních studií Masarykovy univerzity a Green Dock nová data z podrobného reprezentativního výzkumu veřejného mínění, kterého se zúčastnilo 2 762 dotazovaných.

180 miliard korun z EU na obnovu Česka nepřijde automaticky, vyžadují skutečné změny

22.7.2021 - [Hnutí DUHA a Zelený kruh]
Díky schválenému Národnímu plánu obnovy získá Česko v odpovědi na covidovou krizi možnost financovat řadu užitečných projektů, které jsou zároveň příležitostí proměnit naši ekonomiku i krajinu udržitelnějším směrem. Zatímco premiér Andrej Babiš před volbami zdůrazňuje hlavně 180 miliard korun, které má ČR poslat Evropská unie, pro zásadní modernizaci a posun v oblastech, kde dlouhodobě zaostáváme, jako jsou úspory energie nebo zadržování vody v krajině, jsou stejně důležité reformy, kterými Evropská komise využití peněz podmínila. A zdaleka nejde jen o mnohokrát zmiňovaný neřešený střet zájmů.

Obnovíme stromy zničené tornádem, slíbili dnes partneři iniciativy Sázíme budoucnost

22.7.2021 - BRNO [MŽP ČR a Nadace Partnerství]
Obnova zeleně na jižní Moravě a lepší připravenost postiženého regionu na dopady klimatické změny. To jsou témata letošního podzimu, které dnes v Brně debatovalo více jak pět desítek zástupců partnerů iniciativy Sázíme budoucnost. Ocenili také nejúspěšnější sazeče loňského roku. Finance na letošní nové výsadby a ošetření stromů, které míří do nejpostiženějších regionů, mají putovat od státu, firem i soukromých zdrojů. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na obnovu zeleně a malých vodních prvků 100 milionů korun. Veřejné zdroje doplní nová veřejná sbírka na ošetření, výsadby a chytré budovy od Nadace Partnerství. Tu podpoří další miliony korun od soukromých firem. Nové domy tak tento podzim doplní i nové stromy.

Šetřipřírodu.cz: výsledky pilotního programu sběru použitých tonerů na veřejných místech

22.7.2021 - Praha [Asociace renovátorů tonerů, z.s.]
Asociace renovátorů tonerů, z.s. umístila během druhé poloviny roku 2020 do několika desítek obecných úřadů v České republice sběrné boxy pro sběr použitých inkoustových a tonerových kazet v rámci projektu Šetřipřírodu.cz. Boxy byly umisťovány do malých obcí s několika málo stovkami obyvatel i do větších měst, včetně jednotlivých městských částí Hlavního města Prahy.

Češi mohou přispět do sbírky na obnovu zničených domovů po záplavách v Německu

20.7.2021 - PRAHA [Člověk v tísni]
Německo se vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly zejména spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní – Vestfálsko. Počet obětí ničivých povodní v Německu se vyšplhal na 158. Více než 1000 osob se momentálně pohřešuje.

Komentář Hnutí DUHA k Národnímu plánu obnovy

19.7.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Komentář Anny Kárníkové, ředitelky Hnutí DUHA, k dnes Evropskou komisí schválenému Národnímu plánu obnovy:

Sedem dôvodov prečo práve teraz je čas na slnečné kolektory

19.7.2021 - Žiar nad Hronom [Paper Life]
Odpovedá Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o.

1.Zarobíte viac než v banke

Pri úrokoch z vkladov okolo nuly a inflácii okolo 4% vaše peniaze v banke strácajú reálnu hodnotu a prerábate ročne sumu približne na úrovni inflácie. Solárna zostava vám naopak zarába peniaze šetrením na ohreve vody.

Společnost Air Products podporuje start Vodíkové strategie České republiky

19.7.2021 - Praha [Air Products]
Společnost Air Products (NYSE: APD), přední světový dodavatel vodíku a vodíkových řešení pro mobilitu, se zúčastnila představení Vodíkové strategie České republiky Ministerstvem průmyslu
a obchodu, které se konalo 16. července v Praze. Společnost uvedla své vodíkové reference a podělila se o své globální zkušenosti a špičkové schopnosti, které pomohou podpořit rozvoj vodíkové energetiky v České republice.

Bleskové povodně v Německu si vyžádaly desítky životů. Pomoci lze prostřednictvím Diakonie

16.7.2021 - PRAHA [Českobratrská církev evangelická]
Vlna silných bouřek a přívalových dešťů v polovině července způsobila na západě Německa, v Belgii a Nizozemsku lokální bleskové povodně. Úřady hlásí více než sto obětí, téměř tisíc lidí se pohřešuje.

Na finanční podporu ze sbírky Diecézní charity Brno dosahují i lidé s nezkolaudovaným obydlím

16.7.2021 - BRNO [Charita ČR]
Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku na pomoc lidem, kterým tornádo zničilo domov. „Peníze z této sbírky jsou určeny na obnovu poškozených domů a není pro nás kritérium, zda byla poničená obydlí zkolaudovaná. Soustředíme se na pomoc konkrétním lidem, kteří potřebují znovu začít bydlet. Už řešíme sedm takových případů a s dalšími jednáme. Díky pravidelným šetřením přímo v terénu jsme neustále v kontaktu se zasaženými,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Záchranáři z Rajhradu tentokrát potřebují sami zachránit

16.7.2021 - [Záchranná stanice pro dravé ptáky Rajhrad]
Do svízelné situace se dostala záchranná stanice Rajhrad, která za 22 let své činnosti pomohla více než 3500 zvířatům. Pracovníci stanice se totiž stali účastníky dopravní nehody, kterou způsobila nepozorná řidička. Přestože z hrůzně vypadající nehody vyvázli jen s lehkými zraněními, přišli o výjezdové vozidlo, kterým sváží zvířata z většiny Jihomoravského kraje. Obrací se s prosbou o pomoc na veřejnost a žádají o finanční podporu na nákup vozu.

Před 10 lety zabránila občanská blokáda vykácení cenných oblastí NP Šumava

15.7.2021 - VIMPERK [Hnutí DUHA]
Přesně před 10 lety dne 15. července 2011 byla zahájena nenásilná občanská blokáda, při níž po několik následujících týdnů několik stovek dobrovolníků a ochránců přírody z celé republiky úspěšně zabránilo vykácení cenné lokality v okolí Ptačího potoka (někdy také nazývané Na Ztraceném) v oblasti Modravských slatí národního parku Šumava [1]. Dnes je místo blokády součástí jádrových přírodních zón ponechaných samovolnému vývoji. Oblast se stala významným místem, kde mj. žije a hnízdí kriticky ohrožený tetřev hlušec.

S obnovou lesů v CHKO Jeseníky pomohou dobrovolníci Hnutí DUHA

15.7.2021 - JESENÍK [Hnutí DUHA]
Hnutí DUHA, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky letos navážou na úspěšnou spolupráci z předchozích let při ochraně lesních porostů v Přírodní rezervaci Suchý vrch. Zde se od soboty koná třetí z letošních osmi Týdnů pro krajinu, které již 24 let organizuje Hnutí DUHA.

Charita začala s rozdělováním finanční pomoci potřebným rodinám v poničeném Stebně

15.7.2021 - STEBNO [Charita ČR]
V noci z 24. na 25. června se Stebnem v okrese Louny přehnala ničivá bouře, která zanechala vážné škody na domovech zdejších obyvatel. Na místo byl povolán tým Terénní krizové služby Diecézní charity Plzeň, který zmapoval situaci a zdejším lidem nabídl využití krizové psychologické podpory a okamžité humanitární pomoci. Diecézní charita Plzeň také vypsala možnost finanční podpory zasaženým obyvatelům prostřednictvím svého transparentního účtu. Na něm se shromáždilo již téměř půl milionu korun. Peníze jsou uvolňovány na základě sociálních šetření Terénní krizové služby v místě pomoci.

Evropská komise představila dlouho očekávanou energeticko-klimatickou legislativu, která má snížit emise EU o 55 % do roku 2030

14.7.2021 - PRAHA/BRUSEL [Klimatická koalice]
Evropská komise právě představila dlouho očekávaný klimaticko-energetický legislativní balík s názvem „Fit for 55“. Název odkazuje na nový klimatický cíl Evropské unie z roku 2020. Tím je snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů v EU alespoň o 55 % oproti roku 1990. Došlo tak k navýšení původního cíle 40 % schváleného v roce 2014. Pro zvýšení cíle hlasoval také český premiér Andrej Babiš. Legislativní balík Fit for 55 přináší 13 aktualizovaných nebo úplně nových směrnic a nařízení. Novému emisnímu cíli EU se mají uzpůsobit všechny klíčové sektory. Legislativa přináší např. nové normy pro emise vznikající z automobilů či budov. Zvyšuje také cíle pro energii z obnovitelných zdrojů. Přináší i reformu systému obchodování s emisními povolenkami. A zavádí mechanismus tzv. „uhlíkového cla“.

Komentář k vyšetřování případu pravděpodobného upytlačení rysa ostrovida, o kterém dnes informoval deník Právo

13.7.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Deník Právo dnes přinesl přelomové informace v historii vyšetřování případů pytláctví chráněných šelem v České republice. Celní správa koncem června zabavila při domovní prohlídce na Klatovsku mrtvého rysa. Muž, který chráněnou šelmu uchovával, je v současné době vyšetřován pro podezření z pytláctví této šelmy. Zároveň je však důležité uvědomit si, že i držení a manipulace s tímto chráněným živočichem je bez patřičných výjimek ilegální.

Dobrovolníci z Česka a Španělska přijeli pomáhat na ekologický statek v Českých Kopistech

12.7.2021 - Praha 2 [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
České Kopisty (12. 7. 2021): od 11. do 25. července tráví skupina 7 dobrovolníků dva týdny ekologickým zemědělstvím v Českých Kopistech poblíž historického města Terezín v severních Čechách. Workcamp pořádá INEX-sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., který je členem komunitního hnutí Camphill.

Osudová třináctka pro české stavebnictví

12.7.2021 - PRAHA [Svaz měst a obcí ČR]
Stane se úterý 13. 7. černým dnem pro české stavebnictví? Popře Poslanecká sněmovna sama sebe a přehlasuje senátory? Vychýlí se tímto hlasováním jazýček vah stavebního práva na stranu developerů?

Heřmanův Městec promění odpadové hospodářství - to bude ekologičtější

12.7.2021 - Pardubice [Méně odpadu]
Rozsáhlou modernizaci odpadového hospodaření spustilo město Heřmanův Městec v okrese Chrudim. Do hospodaření s odpady zavádí nejmodernější technologie. Díky tomu bude nakládání s odpady výrazně ekologičtější.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!