webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Nový americký prezident Joe Biden vrátí USA zpět k Pařížské dohodě ještě v den své inaugurace

20.1.2021 - WASHINGTON, D.C./PRAHA [Klimatická koalice]
Nově zvolený americký prezident Joe Biden od počátku své prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí zpět k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak vrací zpět do hry v boji s klimatickou krizí a celosvětovému úsilí o snižování emisí ve chvíli, kdy Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. Platné tak přestávají být argumenty české vlády, podle které nemá úsilí o snižování emisí smysl, pokud o něj bude usilovat jen samotná Evropská unie. Obnovené multilaterální vztahy s USA by naopak mohly být příslibem, že se k závazku postupně přidá i zbytek světa.

Česká republika požaduje přeshraniční posouzení nákladního překladiště u slovenského Holíče

20.1.2021 - [Děti Země]
Samosprávy, úřady, instituce a spolky upozorňují na rizika stavby

Děti Země nesouhlasí s dalšími výzkumy betonové lobby na Labi

19.1.2021 - [Děti Země]
Za prosazování jezu u Děčína stát utratil již asi 640 milionů korun

Kambodžští středoškoláci rozvíjejí díky projektu ČRA konkrétní dovednosti v oblasti zpracování potravin

19.1.2021 - Praha [Česká rozvojová agentura]
V závěru minulého roku byl v Kambodži ukončen úspěšný projekt ČRA zaměřený na zlepšení kvality středoškolského vzdělávání. Projekt reagoval na hlavní problémy kambodžského vzdělávacího systému, mezi něž patří nízká kvalita učitelů, nedostatečné a zastaralé učební osnovy, špatný stav infrastruktury škol i nedostatečný přístup ke vzdělávání. Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, mimo jiné renovovala laboratoř na zpracování zemědělských produktů a společně s pedagogy z ČZU vypracovala vhodné osnovy a výukové metody zaměřené na zpracování potravin, které je ušité přímo na míru zdejším podmínkám.

Ostopovice se stanou průkopníkem chytrých řešení v ekologickém přístupu k odpadům

19.1.2021 - Brno [meneodpadu.cz ]
V obci, která těsně přiléhá k jihozápadnímu okraji Brna, promění hospodaření s odpady. Zavádí zde vyspělý evidenční systém, který samosprávě umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů. Další novinky budou následovat. Obec se tak v Jihomoravském kraji stává jedním z lídrů odpadového hospodářství.

Do Obřího dolu v teniskách? Nikdy!

19.1.2021 - PEC POD SNĚŽKOU [Horská služba ČR]
Ani nejvyššímu pohoří v ČR se nevyhýbají případy, kdy do extrémního terénu vyrazí turisté jen v teniskách a teplákách, HS je pak musí zachraňovat.

Z recyklovaných reklamních materiálů Kongresového centra Praha vznikne originální nový nábytek

18.1.2021 - Praha [Kongresové centrum Praha]
Inspirativní projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše využívá zastaralé propagační tiskoviny k vytvoření nového mobiliáře KCP. Ze starých katalogů tak vzniknou nové židle, stolky nebo police.

HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!

18.1.2021 - ROŽNOV POD RADHOŠTĚM [Horská služba ČR]
Pár ve středním věku ve zcela nedostatečném oblečení včera odpoledne zabloudil a zapadl pod Lysou horou do hlubokého sněhu, pátrání i transport komplikoval nepřístupný terén.
HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!

Rok 2021 přinese další zvýšení využívání lithiových baterií. Spolu s tím porostou nároky na jejich zpracování, když doslouží

18.1.2021 - Praha [ECOBAT]
V roce 2021 lze očekávat další výrazný nárůst využívání baterií, a to zejména v oblasti e-mobility, která kromě elektromobilů zahrnuje také elektrická kola, koloběžky či longboardy, skútry, motocykly, užitková vozidla nebo hromadné dopravní prostředky. S tím souvisí i množství lithiových baterií, které bude potřeba po skončení jejich životnosti zpracovat.

Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!

17.1.2021 - JESENÍK [Horská služba ČR]
Bivakování v zimního horských podmínkách se stává zřejmě novým trendem, horští záchranáři z Jeseníků mají ale jasno – prosíme vás, nedělejte to!

CCBC spouští on-line knihovnu materiálů pro environmentální vzdělávání

13.1.2021 - Praha [Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) ]
Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spouští novou on-line knihovnu CCBC do škol. Ta představuje pomůcku pro učitele, která jim může pomoci v přípravě a oživení výuky. On-line knihovna se spouští dnes 13. ledna a naleznete ji na internetových stránkách CCBC (zde - https://1url.cz/PzceC) zcela zdarma.

Vědci objevili způsob identifikace topolů odolných vůči suchu

13.1.2021 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Významným úkolem lesnické vědy v současnosti je nalezení jedinců lesních dřevin odolných vůči suchu, a to v rámci jednotlivých druhů a jejich populací. Mezi jedinci jednoho druhu domácích dřevin, ať už jde o smrk, jedli, buk, topol, lípu či jiné, existují významné rozdíly ve schopnosti snášet sucho. Proto je důležité najít způsob, jak jedince vykazující toleranci k podmínkám sucha identifikovat. Již delší dobu vědci usilovně hledají gen či geny, které řídí strategii stromů při reakci na stres suchem.

Bělá pod Pradědem bude mít ekologičtější a vyspělejší hospodaření s odpady

6.1.2021 - Jeseník [meneodpadu.cz ]
Odpadové hospodářství obce Bělá pod Pradědem v okrese Jeseník prošlo zásadní změnou. Nově je vybaveno takzvanými chytrými technologiemi – především jde o nový systém evidence odpadů. Od něj si samospráva obce slibuje výrazně větší množství vytříděných odpadů a s tím spojené úspory. V obci tak budou zastupitelé, s pomocí této novinky, sledovat skutečné množství odpadu.

Devět rezervací za šest let. Divocí koně se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

30.12.2020 - Praha [Česká krajina]
Když v lednu roku 2015 vyběhlo stádo divokých koní do první rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice ve Středočeském kraji, zahájilo jednu z největších změn v rámci tuzemské ochrany přírody za poslední desítky let.

FSC ČR aktualizovalo svůj lesnický Standard o nová pravidla pro používání pesticidů

29.12.2020 - BRNO [FSC ČR]
Česká národní kancelář certifikace FSC® (Forest Stewardship Council®) vydala na konci letošního roku doplněnou verzi aktuálně platného Standardu FSC pro lesní hospodaření, která také představuje nová pravidla pro používání chemických přípravků v lesích. Rozloha FSC certifikovaných lesů v Česku i v letošním roce opět narostla. Zároveň se na kancelář FSC ČR stále častěji obraceli držitelé certifikátu a zájemci o něj s dotazy právě na používání chemie v lesích. FSC ČR proto připravilo doplněné vydání platného Standardu, aby poskytlo maximum informací novým i již certifikovaným podnikům a předešlo v budoucnu nejasnostem ohledně jejich výkladu. Doplněný Český standard FSC pro lesní hospodaření je již nyní dostupný na webu FSC ČR a FSCLesy.cz. Jeho tištěnou verzi je možné si objednat na emailu info@czechfsc.cz.

Hodnocení vlivů obchodního centra AMESIDE skončilo

29.12.2020 - [Děti Země]
Závazné stanovisko EIA obsahuje 26 podmínek

O povolení spalovny v Chotíkově opět rozhodne krajský soud

28.12.2020 - [Děti Země]
Děti Země uspěly s kasační stížností ze srpna 2018

Nápadník aktivit pro ekologickou výchovu dětí s tělesným postižením

26.12.2020 - Hostětín [Tradice Bílých Karpat]
Nápadník aktivit s tématikou Vody, které jsou přizpůsobeny dětem se zdravotním handicapem, vydává spolek Tradice Bílých Karpat v Hostětíně a nabízí jej zdarma k používání.

Dětem v něm představuje vodu jako vzácnou, důležitou, zázračnou každodenní součást našich životů. Ponoří se do její energie, budou ji pozorovat a vnímat, aby obnovili prastaré spojení s tímto živlem.

Celý rok na suchu - nová metodika pro výuku tématu sucha na školách

26.12.2020 - Hostětín [Tradice Bílých Karpat, Hostětín]
Celoroční projekt zabývající se tématem sucha v krajině a ve městě je právě završen vydáním nové metodiky pro 2. stupeň ZŠ a střední školy.
Metodika se zabývá tématem sucha v krajině i ve městě a provede problematikou vodního režimu krajiny.
Je zaměřená na celoroční práci se třídou a na terénní výuku pro žáky 2. stupně ZŠ a středních škol.

Evropská unie chce podpořit k přírodě šetrné zemědělství. Bude vyžadovat víc mezí, lepší péči o půdu a méně pesticidů

23.12.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Evropská komise vydala doporučení členským státům, skrze která bude posuzovat rozdělení 10 tisíců miliard korun do zemědělských dotací. Česká republika je kritizována za zvyšující se emise skleníkových plynů ze zemědělství, klesající přírodní pestrost či špatný stav vody, což je mimo jiné spojené s nízkým podílem mezí či alejí, používáním umělých hnojiv a pesticidů.

Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!