webdesign publikační systém připojení webhosting správa sítě PRESS SERVIS
Zpravodajství Econnectu

Světová zdravotnická organizace: Plnění klimatických cílů zachrání milion lidských životů ročně a ušetří biliony dolarů. ČR je zatím zdaleka neplní

6.12.2018 - PRAHA/KATOWICE [Hnutí DUHA]
Dosažení cílů Pařížské klimatické dohody - tedy postupné ukončení spalování fosilních paliv - může zachránit okolo milionu lidských životů ročně, a to jen díky redukci znečištění ovzduší., Zveřejnila to speciální zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) pro globální klimatický summit, který probíhá od 3. do 14. prosince v polských Katowicích [1].

Otevřený dopis ministrovi zemědělství: proč ochránci zvířat nejsou členy expertní skupiny?

6.12.2018 - Plzeň [Svoboda zvířat]
Dne 19. října vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu vystupování zvířat v cirkusech.

Přes 130 000 dobrovolníků se letos zapojilo do úklidu Česka

5.12.2018 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
V letošním roce se do úklidových akcí zapojilo rekordních 134 854 dobrovolníků, kteří během 3 295 akcí uklidili 2 113 tun odpadů, sdělili u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Best fo Kompost 2018

5.12.2018 - Praha [Ekodomov]
Česko zná své nejlepší komposty a jejich autory! V sobotu 1. 12. 2018 byly v pražském studiu Alta v rámci KompostFestu vyhlášeny výsledky 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018, kterou pořádá spolek Ekodomov, hlavními partnery se letos staly - Ministerstvo životního prostředí, Pražské služby, firma Fiskars a časopis Zahrádkář.

Evropské fondy už nepodpoří kotle na uhlí, budou vyškrtnuty z kotlíkových dotací. Teď je potřeba pomoci i chudým rodinám zbavit se uhlí

4.12.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Nákup kotlů, v nichž se dá kromě dřeva pálit i uhlí (tzv. kombinované kotle), již nebude podporován z kotlíkových dotací. Změnu, kterou již několik let prosazují ekologické organizace i například Svaz průmyslu a dopravy ČR, právě schválil Monitorovací výbor Operačního programu životní prostředí, jenž dohlíží na čerpání peněz z fondů EU. Návrh nakonec předložilo Ministerstvo životního prostředí, které se potřebné změně v minulých letech bránilo.

INEX-SDA oslaví Mezinárodní den dobrovolníků

4.12.2018 - PRAHA [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
6. prosince se opět sejdou dobrovolníci a příznivci organizace INEX - SDA, aby společně oslavili Mezinárodní den dobrovolníků - svátek připomínající důležitost dobrovolnické práce pro společnost, celosvětově slavený 5. prosince. Akce se uskuteční v Studentském klubu Celetná.

Štěpán Brož: Joyful Medieval Days / výstava malby

4.12.2018 - PRAHA [Xaoxax, z.s.]
Výstava maleb Štěpána Brože v Knihkupectví a galerii ilustrace. Pro výstavu v Xao připravil sérii maleb, která navazuje na téma jeho předchozí práce – Dark Medieval Times. Tentokrát jsou obrazy méně temné, objevují se v nich zelení goblini (šibalští skřeti) a pocity radosti. Odráží Štěpánův smysl pro humor a sympatie k lidovému a žánrovému umění.

Nadace Via hledá dobrá sousedství. Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří mění své okolí k lepšímu

4.12.2018 - Praha [Nadace Via]
Nadace Via otevřela nominace do 22. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým.

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR veze ze Světového poháru zlatou a stříbrnou medaili

3.12.2018 - PRAHA [Asociace kuchařů a cukrářů ČR ]
Na jedné z nejprestižnějších kulinářských soutěží světa VILLEROY & BOCH CULINARY WORLD CUP 2018 famózně uspěl Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Zlatá a stříbrná medaile je největší úspěch týmu za jeho existenci. Celkově se tým umístil na osmém místě na světě (ze 30 národních týmů). Uspěli i další účastníci Světového poháru z České republiky. Celkové prvenství si veze z Lucemburska Vojtěch Petržela za carving (vyřezávání do zeleniny). Regionální InterGast Culinary Team se umístil na skvělém čtvrtém místě ze třicetišesti týmů

Dnešní představení Atlasu energie: Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro evropskou energetickou transformaci

3.12.2018 - PRAHA [Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung]
Nový Atlas energie [1], navazující na předchozí úspěšný Atlas uhlí a Atlas masa, dnes v Praze společně představily pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA. Překlad atraktivní ediční řady publikací shrnujících evropskou situaci s nově zařazeným textem o zemích Visegradu ukazuje ve svých dvaceti kapitolách na konkrétních číslech a příkladech, jak se evropská energetika v posledních dvaceti letech výrazně mění. Snižuje se podíl fosilní energie, výrazně přibývá obnovitelných zdrojů, energetika se decentralizuje a mění se vlastnická struktura.

Fotbal je film: další ročník filmového festivalu propojující téma společnosti a fotbalu

3.12.2018 - PRAHA [Fotbal pro rozvoj]
Po loňské akci v Kasárna Karlín se v letošním roce festival fotbalových filmů „Fotbal je film“ uskuteční v prostorách pražského Kina Světozor, od pátku 7. prosince do neděle 9. prosince. Díky spolupráci s berlínským festivalem 11mm budou moci diváci zhlédnout filmové novinky, jejichž ústředním tématem je fotbal a příběhy jím vyprávěné. Festival má ukázat na možnosti a dosah, které fotbal díky své popularitě v dnešní společnosti má.

16 dní aktivismu proti násilí na ženách

3.12.2018 - PRAHA [SOS centrum Diakonie ČCE - SKP v Praze]
Dne 25. 11. 2018 jsme si připomněli Mezinárodní den proti násilí na ženách a tím tak začalo 16 dní aktivismu proti násilí na ženách. V rámci toho začala také kampaň zaštítěná evropskou asociací Work with perpetrator EN https://www.work-with-perpetrators.eu/events/campaign.html, ke které se připojuje také SOS centrum Diakonie – SKP v Praze.

Berlínská energetická agentura společně s Evropskou komisí pojedenácté oceňuje nejlepší energetické služby v Evropě

30.11.2018 - Praha, Berlín [BEA, ENVIROS, guarantEE]
• Evropská cena za energetické služby (EESA) je vyznamenáním za inovativní energetické služby v Evropě
• Cena bude udělena ve třech kategoriích: Nejlepší propagátor energetických služeb, Nejlepší poskytovatel energetických služeb a Nejlepší projekt EPC
• Berlínská energetická agentura (BEA) přijímá přihlášky
do 15. ledna 2019

Lesy ČR chtějí dál stříkat jedovaté pesticidy v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Předchozí nezákonné povolení Správy CHKO Šumava Ministerstvo životního prostředí zrušilo

29.11.2018 - VIMPERK [Hnutí DUHA]
Správa CHKO Šumava znovu rozhoduje o tom, zda udělí státnímu podniku Lesy ČR výjimku ze zákonného zákazu na použití chemických postřiků proti kůrovci v cenné Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero a Přírodní památce Královský hvozd v I. a II. zóně CHKO Šumava. Předchozí povolení Správy CHKO Ministerstvo životního prostředí na základě odvolání Hnutí DUHA zrušilo [1]. Hnutí DUHA upozornilo, že je také v rozporu se soudním rozsudkem. Lesy ČR žádají vedle výjimky na použití chemie také o povolení mechanického zpracování polomu na části dotčeného území v oblasti Černého a Čertova jezera. Jde o další poškozování rezervace a jejího okolí v Přírodní památce Královský hvozd, která už je do velké míry poničená předchozím rozsáhlým kácením, takže místo přírodních horských smrčin tu jsou rozsáhlé holiny.

EU může razantně srazit emise skleníkových plynů. A ještě na tom vydělá. Evropská komise právě zveřejnila novou strategii

28.11.2018 - PRAHA/BRUSEL [Hnutí DUHA a Klimatická koalice]
Snížení emisí skleníkových plynů o více než 80 % i dosažení nulové bilance emisí (po započítání zachytávání uhlíku) v roce 2050 je možné a evropská ekonomika bude v takovém případě silnější, než pokud se o snižování snažit nebude. To je stěžejní sdělení aktuálně zveřejněné Dlouhodobé strategie EU pro snižování emisí [1].

Fakulta tropického zemědělství se připojuje ke kampani Meatless Monday, každé pondělí bude bez masa

28.11.2018 - Praha [Česká zemědělská univerzita]
Jsme si vědomi toho, jak významný je vliv stravování na životní prostředí? Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze ano, a proto si minulý týden odhlasovala připojení ke globální kampani Meatless Monday.

Zaměstnanci Hello bank! napekli snídani, výtěžek věnovali rezervaci velkých kopytníků

27.11.2018 - Praha [Česká krajina]
Rekordní částku vybrali pracovníci Hello bank! při tradiční dobrovolnické a charitativní akci Pečeme s Hello bank! „Zpravidla se domluví kolegové z jednoho oddělení naší společnosti a doma vlastnoručně napečou či navaří snídani. Ostatní kolegové si ji pak při příchodu do práce můžou zakoupit, přičemž výše jejich příspěvku je zcela dobrovolná a celá nasbíraná částka je určena na předem vybraný projekt,“ popsala princip charitativní zaměstnanecké akce Jana Ečerová, která iniciovala její nynější zaměření charitativního pečení na ochranu přírody.

Výzkum v lesích Orlických hor porovnával dlouhodobou zátěž dusíkem

27.11.2018 - Strnady [VÚLHM, v.v.i.]
Ačkoliv množství sloučenin síry vypouštěných z průmyslových komplexů do atmosféry klesá, se sloučeninami dusíku situace tak příznivá není. Zejména v horských oblastech zůstává jejich depozice* vysoká. Jednou z nejzatíženějších lesních oblastí depozicí dusíku v České republice jsou Orlické hory. Dusík se zde akumuluje v lesním ekosystému a časem negativně ovlivňuje prostředí, včetně půdy a vodních toků.

Soukromím na internetu provedou děti v nově vydané příručce Digi-obránci bojující na síti s Dato-žrouty

26.11.2018 - PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Nevládní organizace Iuridicum Remedium vydala novou brožuru zaměřenou na děti a ochranu jejich soukromí na internetu.

21. ročník turnaje „Showdown Jihlava podzim 2018“

26.11.2018 - PRAHA [Tyflo ČR o.p.s.]
V sobotu 1. 12. 2018 se veřejnost může přijít seznámit se speciální hrou pro nevidomé (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé). Tato hra se hraje na dřevěném stole podobném stolnímu tenisu s tím, že kolem stolu jsou mantinely, na kratších stranách je do půlkruhu vyříznutý otvor v průměru 30 cm jako branka. Hraje se úzkými dřevěnými pálkami s ozvučeným míčkem, který je z tvrdého plastu, uvnitř jsou diabolky.


Starší tiskové zprávy naleznete ve Zpravodajství Econnectu.

Vyzkoušejte si službu PRESS SERVIS zdarma!