webdesign publikan systm pipojen webhosting sprva st PRESS SERVIS
Zpravodajstv Econnectu

Společnost Air Products dodá vodík a mobilní vodíkovou čerpací stanici pro prezentaci prvního vodíkového vlaku v České republice

13.5.2022 - Praha [Air Products]

Hromady panelů po sovětské armádě odklidili dnes ochránci přírody z rezervace velkých kopytníků

12.5.2022 - Praha [Česká krajina]

Tradičný výrobca slnečných kolektorov prekvapil novým stánkom

11.5.2022 - Žiar nad Hronom [Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom]

Společná tisková konference Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Muzea v přírodě Vysočina

10.5.2022 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]

V kantonu Sarajevo pomáhá projekt podpořený ČRA zefektivnit systém nakládání s odpady

10.5.2022 - Praha [Česká rozvojová agentura]

Ekologické organizace se shodují s Evropskou komisí: Bez změny zemědělských dotací se česká krajina neuzdraví

9.5.2022 - PRAHA [Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, SPP Čmelák a WWF Central and Eastern Europe]
Nevládní ekologické organizace v otevřeném dopisu vyzývají ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, aby významně posílili ekologické ambice zemědělských dotací ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky. [1] K tomu samému českou vládu vyzvala Evropská komise. [2] Dotace je potřeba lépe využít k ochraně vody, půdy a biodiverzity. Dosavadní změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle organizací i Evropské komise dostatečné.

Studenti v Praze opět stávkovali za klima. „Chceme OZE ranec“ zaznělo i před Úřadem vlády

6.5.2022 - PRAHA [Fridays for Future ČR]
Stovky studentů a studentek dnes nešlo do školy, po třinácté hodině se sešli na Malostranském náměstí na stávce za klima. Vyzývají vládu k rychlejšímu odklonu od ruského plynu a dalších fosilních paliv.

Lanžhot více než sedm měsíců odpíral informace o Soutoku

6.5.2022 - [Děti Země]
Řízení o vyhlášení NPR Lanžhotské pralesy probíhá již více než dva roky

Startuje nová éra cestovního ruchu - #ObjavUdržateľnéSlovensko

6.5.2022 - [#ObjavUdržateľnéSlovensko]
#ObjavUdržeteľnéSlovensko po roce zkušebního fungování přichází na trh v novém kabátě a rozšiřuje nabídku služeb. Nahlédněte do unikátní platformy, která mapuje, podporuje, rozvíjí udržitelný cestovní ruch napříč slovenskými regiony.

Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů

5.5.2022 - Pardubice [meneodpadu.cz ]
Výrazné snížení objemu odpadů, který končí na skládkách. To bude výsledkem proměny odpadového hospodářství, kterou spustilo město Skuteč na Chrudimsku. Nyní se ve městě daří vytřídit přibližně čtvrtinu všech odpadů. To se po zavedení novinek v odpadovém hospodářství podstatně změní.

V Brně se podařilo zachránit mohutný jerlín před vykácením

4.5.2022 - [Děti Země]
Děti Země ve vynuceném řízení uspěly

Zelení energetici sa ohradili proti zmenám v programe Zelená domácnostiam

4.5.2022 - Žiar nad Hronom [Thermosolar]

Vrchol kůrovcové kalamity je možná za námi

4.5.2022 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Chladnější a deštivější počasí roku 2021 pomohlo lesům v boji s lýkožrouty. Výrazně studenější jaro mělo významně negativní dopad na průběh letové aktivity i rychlost vývoje podkorního hmyzu. Díky tomu meziročně poklesl objem poškození lesů asi o třetinu, z 19,8 mil. m3 na 13,8 mil. m3. Aktuální kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Nyní začíná pomalu ustupovat.
V roce 2021 bylo evidováno téměř 9,5 mil. m3 vytěženého smrkového kůrovcového dříví, což představuje první meziroční pokles po osmi letech (od roku 2012) permanentního nárůstu. Stále se však jedná o vysoce kalamitní objemy. Oproti roku 2020, kdy bylo evidováno cca 14,9 mil. m3 kůrovcového dříví, se jedná o pokles ve výši cca 5,4 mil. m3. V roce 2019 bylo evidováno cca 14,5 mil. m3 a v roce 2018 cca 8,4 mil. m3.

Ústecký kraj není přípraven na transformaci

4.5.2022 - Praha [International Sustainable Finance Centre]
Ústecký kraj je hlavním těžařským regionem České republiky, a bude tak výrazně ovlivněn přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku. Plánované ukončení těžby uhlí a odklon od silně znečišťujícího průmyslu bude mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku uhelných regionů – redukce pracovních míst, snížení příjmů i celkové produkce. Evropská unie uvolnila na prevenci dopadů nemalé prostředky, které jsou určené primárně na investice do malých a středních podniků (MSP), nevládních organizací a obcí. Studie International Sustainable Finance Centre (ISFC) mapuje připravenost regionu na tuto zásadní změnu i na čerpání fondů EU.

Pulci Víta Lukáše se stali Fotografií roku šestého ročníku Czech Nature Photo

3.5.2022 - PRAHA [Czech Press Photo]
V konkurenci 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií, se stal Fotografií roku snímek s názvem Pulci. Její autor Vít Lukáš není v soutěži nováčkem, v předchozích letech byl již několikrát oceněn. Fotografie získala první místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody a také ji vybrali čtenáři magazínu Lidé a Země. Již druhým rokem vedle profesionálů soutěží žáci a studenti, kterých se letos přihlásilo 272 a kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre 3. května. Výstava více než stovky oceněných a vybraných snímků Czech Nature Photo bude pro veřejnost otevřena od 4. května až do 4. září.

Podpora zateplování a solárních panelů sníží závislost na plynu, musí však být dostupná všem, shoduje se veřejnost s experty

3.5.2022 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Preference Čechů a Češek v oblasti řešení náhrady ruského plynu se shodují se skutečnými možnostmi, které Česko má a které by měl stát provést. Jedná se o zajištění dodávek plynu z jiných zdrojů, rychlé zateplování domů a instalaci fotovoltaických panelů. Klíčové je však zajistit, aby svoje domovy mohly fosilní závislost zbavit i chudší rodiny a aby jim stát poskytl přímou pomoc se zvládnutím cenových šoků. Na setkání s novináři a novinářkami dnes výsledky výzkumů a analýz představila expertka ze společnosti Ember a odborníci Hnutí DUHA.

Podle Evropské komise se musí zemědělské dotace v ČR změnit. Nejsou dostatečně zelené

3.5.2022 - BRUSEL [Hnutí DUHA]
Evropská komise zaslala své oficiální připomínky k vládnímu návrhu Strategického plánu Společné zemědělské politiky, ve kterých trvá na zvýšení českých ekologických ambicí. Změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle jejího názoru dostatečné. Potvrzuje tak i názor ekologických organizací, které dlouhodobě upozorňují na to, že návrh zemědělských dotací zásadní problémy krajiny a půdy nevyřeší. [1] Ministerstvo zemědělství musí nyní na připomínky zareagovat a Strategický plán podle nich upravit.

Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády

2.5.2022 - PRAHA [Fridays for Future ČR]
Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu “Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu, a to primárně prostřednictvím využívání potenciálu energetických úspor a potenciálu obnovitelných zdrojů.

Nebezpečné dobrodružství skupiny netopýrů z Plzeňska je u konce

2.5.2022 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Dne 30.4.2022 vypustili pracovníci záchranné stanice DESOP Plzeň a České společnosti pro ochranu netopýrů zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata z  Plzeňska, která na podzim omylem zalétla do soukromého bytu, kde shodou okolností na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti.

Vydejte se v sobotu 7. května na Den otevřených dveří v Třeboňské záchranné stanici

2.5.2022 - Třeboň [Český nadační fond pro vydru]


Star tiskov zprvy naleznete ve Zpravodajstv Econnectu.

Vyzkouejte si slubu PRESS SERVIS zdarma!